W czasach niepewności dostarczamy rozwiązania umożliwiające restrukturyzację firmy i uregulowanie zadłużenia. Jeśli Twoja firma utraciła płynność, wierzyciele wszczynają kolejne egzekucje komornicze, kontrahenci zalegają z płatnościami a Ty chciałbyś spróbować dać swojemu biznesowi drugi oddech i nową szansę to powinieneś rozważyć postępowanie restrukturyzacyjne świnoujście. Gdy sytuacja nie rokuje już szans na poprawę i chciałbyś w sposób legalny zakończyć działalność i w granicach możliwości, zgodnie z prawem zaspokoić wszystkich wierzycieli, wówczas pomożemy Ci rozpocząć postępowanie upadłościowe szczecin.
Zasadniczo wniosek taki może złożyć dłużnik, jeśli chodzi o postępowanie sanacyjne, to również wierzyciel osobisty a w określonych przypadkach kurator dłużnika.
W pierwszym przypadku wystarczające mogą okazać się negocjacje z kontrahentami, bądź wdrożenie pozasądowych modeli restrukturyzacji przedsiębiorstwa.
Procedury sanacyjne przeznaczone są dla dłużników w najtrudniejszej sytuacji ekonomicznej.
Propozycje układowe to forma restrukturyzacji zobowiązań przedsiębiorstwa.
Postępowanie sanacyjne umożliwia dłużnikowi przeprowadzenie działań sanacyjnych oraz zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności.
Upadłość przedsiębiorcy jest to sposób na wspólne dochodzenie roszczeń wierzycieli od niewypłacalnych dłużników będących przedsiębiorcami.
Inflacja, wysokie ceny energii elektrycznej, wzrastające koszty produkcji i zatrudnienia pracowników powodują, że coraz więcej firm w Polsce zgłasza upadłość. Według raportu Coface: w październiku 2022 r. niewypłacalność spółek ogłaszana przez sądy wzrosła aż o 22,5%, co oznacza, że w ostatnich miesiącach sądy wydały decyzję o niewypłacalności aż 767 polskich firm. Są jednak sytuacje kiedy alternatywą dla upadłości może być restrukturyzacja firmy świnoujście.
Restrukturyzacja firmy świnoujście pozwala uniknąć bankructwa i upadłości firmy, co jest sposobem na zachowanie własności dla przedsiębiorcy. Wymaga to jednak porozumienia się z wierzycielami i z udziałem sądu, a także ustalenia zasad, na jakich będą oparte istotne zmiany organizacyjne, mające na celu uniknięcie niewypłacalności.
Restrukturyzacja firm świnoujście jest wykorzystywana w początkowych fazach zadłużenia, kiedy istnieje jeszcze możliwość utrzymania firmy na rynku, a płynność finansowa może być odzyskana. Dlatego, podejmując decyzję o restrukturyzacji, należy kierować się czasem – im szybciej tym lepiej.
W zakresie kwestii formalnych wskazuje się, że zarówno w przypadku ogłoszenia upadłości, jak i podczas restrukturyzacji firmy, wniosek właściciela przedsiębiorstwa rozpoznawany jest przez ten sam wydział sądu – tj. wydział gospodarczy ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych właściwego sądu rejonowego. To właśnie pracownicy sądu odpowiadają za nadzorowanie i podejmowanie decyzji w zakresie spraw mających wpływ na funkcjonowanie firmy i przygotowują propozycje układowe. W każdym sądzie powoływany jest w tym celu sędzia-komisarz, który nadzoruje proces restrukturyzacji, a także nadzorca sądowy i zarządca. W czasie procesu restrukturyzacji przejmują oni część obowiązków właściciela firmy.
W dużych miastach, takich jak Świnoujście i inne, upadłość firmową co roku ogłasza kilkadziesiąt firm. Jest to jednoznaczne z bankructwem i oznacza, że przedsiębiorstwo jest niewypłacalne, co należy zgłosić w ciągu 30 dni od pojawienia się tego stanu.
Firma w upadłości na ogół zamyka swoją działalność, a częstą praktyką jest wówczas wyprzedawanie mienia dłużnika aby zaspokoić, choć częściowo, długi i wypłacić aktualne zobowiązania finansowe, spłacić kredyty itp.
Upadłość może zaimplementować nie tylko właściciel firmy, ale też inne osoby, mające w niej udziały oraz wierzyciele.
Upadłość powinna być zgłoszona w sytuacji, kiedy restrukturyzacja nie jest możliwa, a zatem nie ma możliwości „ratowania” stanu finansowego firmy. W takiej sytuacji upadłość może ogłosić osoba fizyczna, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą lub też spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Upadłość finansową można również ogłosić posiadając inne formy działalności gospodarczej, w tym:
– spółkę akcyjną bez działalności gospodarczej;
– spółkę partnerską, komandytową, komandytowo – akcyjną lub jawną;
Upadłość może także ogłosić osoba prywatna lub wspólnik osobowych spółek handlowych, który także ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki, jej długi i wypłacalność finansową.
Restrukturyzacja firmy oraz jej upadłość w świetle obecnie obowiązujących aktów prawnych są odmiennymi procesami, jednak, co istotne, restrukturyzację może prowadzić przedsiębiorca zagrożony niewypłacalnością oraz taki, który jest już niewypłacalny, zaś upadłość ogłasza się w sytuacji, gdy dłużnik jest niewypłacalny, a zatem sytuacja finansowa przedsiębiorstwa nie pozwala na wdrożenie działań naprawczych. Istotne znaczenie ma cel, jaki jest w tej sytuacji oczekiwany: w przypadku restrukturyzacji polega to na próbie uniknięcia bankructwa, która bazuje też na szukaniu porozumienia z wierzycielami. Rolą postępowania upadłościowego jest z kolei zaspokojenie potrzeb wierzycieli, co wiąże się w praktyce z szukaniem środków finansowych na spłatę aktualnych zobowiązań. Oczywiście, oznacza to także, że właściciel dąży do sytuacji, w której będzie mógł nadal prowadzić działalność gospodarczą.