Kto może złożyć wniosek restrukturyzacyjny?

Kto może złożyć wniosek restrukturyzacyjny?

Zasadniczo wniosek taki może złożyć dłużnik, jeśli chodzi o postępowanie sanacyjne, to również wierzyciel osobisty a w określonych przypadkach kurator dłużnika.

Kogo może dotyczyć restrukturyzacja?

1. Przedsiębiorców w rozumieniu przepisów prawa;

2. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych chociażby nie prowadziły działalności gospodarczej;

3. wspólników osobowych spółek handlowych ponoszących odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem;

4. wspólników spółki partnerskiej.

Czy Sąd może odmówić otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego?

Tak, sąd odmawia otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, jeżeli skutkiem tego postępowania byłoby pokrzywdzenie wierzycieli.

 

Sąd odmawia otwarcia postępowania układowego lub sanacyjnego również, jeżeli nie została uprawdopodobniona zdolność dłużnika do bieżącego zaspokajania kosztów postępowania i zobowiązań powstałych po jego otwarciu.

 

Fakt odmowy istotny jest z punktu widzenia w szczególności osób zobowiązanych do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Jakie korzyści daje restrukturyzacja?

1. W pewnych sytuacjach chroni przed negatywnymi skutkami niezłożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie. Należy jednak pamiętać, że nie wystarczy w tym przypadku samo złożenie wniosku (jak w przypadku wniosku upadłościowego), a przynajmniej wydanie przez sąd nieprawomocnego postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, bądź o zatwierdzeniu układu w postępowaniu o zatwierdzenie układu.

 

2. Umożliwia spłatę zobowiązań powstałych przed dniem otwarciem postępowania restrukturyzacyjnego i odsetek od nich na nowych warunkach.

 

3. Daje ochronę przed egzekucją – w różnym zakresie w zależności od trybu postępowania.

 

4. Pozwala uchronić strategiczne umowy przedsiębiorcy przed ich wypowiedzeniem przez kontrahentów.

Jakie są koszty restrukturyzacji?

Opłata sądowa od wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego wynosi 1.000 zł.
Oprócz tego wnioskodawca może być zobowiązany do uiszczenia zaliczki na wydatki w kwocie odpowiadającej średniemu wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw za trzeci kwartał roku poprzedzającego złożenie wniosku.

 

W postępowaniu o zatwierdzenie układu zaliczka nie występuje, jednak należy opłacić koszty nadzorcy układu, które ustalane są w sposób umowny. Zwykle umowa taka obejmuje pewien ryczałt odpowiadający szacowanemu nakładowi pracy nadzorcy oraz success fee uzależnione od zawarcia lub zatwierdzenia układu z wierzycielami.

 

 

Nadto dłużnik zobowiązany jest pokrywać koszty postępowania restrukturyzacyjnego. Do przykładowych kosztów zaliczyć można koszt wyceny i zabezpieczenia majątku dłużnika, sporządzenia spisów inwentarza, powołania odpowiednich biegłych, dochodzenia roszczeń związanych z masą układową/sanacyjną etc. Najistotniejszym składnikiem tych kosztów jest wynagrodzenie nadzorcy sądowego zarządcy, które ustalane jest w oparciu o iloczyn stawki podstawowej odpowiadającej średniemu wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw i odpowiedniego mnożnika uzależnionego m. in. od ilości wierzycieli, ilości pracowników, sumy wierzytelności, średnich obrotów, zakładanego stopnia zaspokojenia wierzycieli i stopnia skomplikowania postępowania. Z uwagi na kazuistyczne zasady określania tego wynagrodzenia dla jego oszacowania niezbędna jest konsultacja z doradcą restrukturyzacyjnym.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami. Zadzwonimy w ciągu jednego dnia roboczego. W przypadku kiedy sprawa jest pilna możesz zadzwonić teraz.

Zadzwoń : +48 606 328 456

biuro@prospero-restrukturyzacje.pl Pn – Pt 09:00-17:00

Szukasz pomocy?

Zadzwoń do nas: +48 606 328 456

biuro@prospero-restrukturyzacje.pl
·  Pn – Pt 09:00-17:00