Co zrobić w przypadku problemów finansowych przy prowadzeniu działalności?

Co zrobić w przypadku problemów finansowych przy prowadzeniu działalności?

W pierwszej kolejności należałoby zdecydować czy problemy w firmie stanowią:

– sytuację przejściowych kłopotów
– czy mamy już do czynienia z zagrożeniem niewypłacalnością,
– czy wręcz mamy już sytuację niewypłacalności.

W pierwszym przypadku wystarczające mogą okazać się negocjacje z kontrahentami, bądź wdrożenie pozasądowych modeli restrukturyzacji przedsiębiorstwa.

W przypadku zagrożenia niewypłacalnością bądź wystąpienia niewypłacalności konieczne będzie zbadanie czy jest to właściwy moment dla podjęcia prawnych działań restrukturyzacyjnych lub nawet czy nie trzeba złożyć wniosku o ogłoszenie upadłości do sądu.

Kiedy występuje niewypłacalność przy prowadzeniu działalności?

Zgodnie z prawem dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

Tym samym sąd w sprawie badać będzie czy dany podmiot w określonej chwili miał zdolność do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych czy nie.

W tym kontekście sąd korzystać będzie z dwóch domniemań prawnych.

  1. Po pierwsze domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.
  2. Po drugie odnośnie dłużników będących:
    – osobami prawnymi (np. sp. z o.o., sp.a.) albo
    – jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną (np. spółka partnerska, spółka jawna, spółka komandytowa)
    domniemywa się, że dłużnik jest niewypłacalny także wtedy, gdy jego zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jego majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące.
    Tym samym w tej sytuacji dłużnik może nawet regulować w terminie wszystkie swoje zobowiązania pieniężne, jednakże stan jego majątku wskazuje na niewypłacalność.

Jak każde domniemanie również domniemanie niewypłacalności można obalić, jednakże bez wątpienia pomocniczo pomagają one w ustaleniu stanu niewypłacalności. Są sytuacje, gdy dłużnik wie, że nie będzie w stanie spłacać zobowiązań, pomimo że jeszcze terminy nie upłynęły. Oczekiwanie na nie w tym wypadku nie jest wskazane. Najodpowiedniejszym działaniem jest przeciwdziałanie poprzez na przykład wdrożenie właściwego postępowania restrukturyzacyjnego.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami. Zadzwonimy w ciągu jednego dnia roboczego. W przypadku kiedy sprawa jest pilna możesz zadzwonić teraz.

Zadzwoń : +48 606 328 456

biuro@prospero-restrukturyzacje.pl Pn – Pt 09:00-17:00

Szukasz pomocy?

Zadzwoń do nas: +48 606 328 456

biuro@prospero-restrukturyzacje.pl
·  Pn – Pt 09:00-17:00