W pierwszej kolejności należałoby zdecydować czy problemy w firmie stanowią:
– sytuację przejściowych kłopotów
– czy mamy już do czynienia z zagrożeniem niewypłacalnością,
– czy wręcz mamy już sytuację niewypłacalności.
W pierwszym przypadku wystarczające mogą okazać się negocjacje z kontrahentami, bądź wdrożenie pozasądowych modeli restrukturyzacji przedsiębiorstwa.
W przypadku zagrożenia niewypłacalnością bądź wystąpienia niewypłacalności konieczne będzie zbadanie czy jest to właściwy moment dla podjęcia prawnych działań restrukturyzacyjnych lub nawet czy nie trzeba złożyć wniosku o ogłoszenie upadłości do sądu.
Zgodnie z prawem dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.
Tym samym sąd w sprawie badać będzie czy dany podmiot w określonej chwili miał zdolność do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych czy nie.
W tym kontekście sąd korzystać będzie z dwóch domniemań prawnych.
Jak każde domniemanie również domniemanie niewypłacalności można obalić, jednakże bez wątpienia pomocniczo pomagają one w ustaleniu stanu niewypłacalności. Są sytuacje, gdy dłużnik wie, że nie będzie w stanie spłacać zobowiązań, pomimo że jeszcze terminy nie upłynęły. Oczekiwanie na nie w tym wypadku nie jest wskazane. Najodpowiedniejszym działaniem jest przeciwdziałanie poprzez na przykład wdrożenie właściwego postępowania restrukturyzacyjnego.
Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami. Zadzwonimy w ciągu jednego dnia roboczego. W przypadku kiedy sprawa jest pilna możesz zadzwonić teraz.
Zadzwoń : +48 606 328 456
biuro@prospero-restrukturyzacje.pl Pn – Pt 09:00-17:00