O nas

O Prospero

Prospero to podmiot zapewniający kompleksową obsługę prawną procesów gospodarczych. Naszym podstawowym polem działania są sprawy z zakresu prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego ale ponadto świadczymy szeroki zakres usług obejmujący między innymi zakładanie, przekształcenia i likwidację spółek, doradztwo sukcesyjne i spadkowe, zarząd majątkiem w tym zarząd nieruchomościami. Nasi prawnicy i doradcy podatkowi w ramach indywidualnych praktyk zapewniają ponadto obsługę prawną w takich gałęziach prawa jak prawo gospodarcze, prawo spółek handlowych, prawo budowlane i prawo zamówień publicznych, ochrona znaków towarowych i własności intelektualnej, prawo podatkowe i prawo karnoskarbowe, przestępczość gospodarcza. W Prospero doradzamy jak prosperować.

 

Ewa Kosowska-Czapla – prezes zarząduPaweł Zacharzewski – członek zarządu

Nasza filozofia

W czasie ciszy zabezpieczać przed burzą. W czasie kryzysu znajdować wyjścia.

Nasze priorytety

Naszym priorytetem jest nasz klient. Poświęcamy czas i naszą wiedzę aby zapewnić poczucie bezpieczeństwa i doradzić prawidłowe sposoby działania.

Klucz do sukcesu

W PROSPERO stawiamy na wiedzę. Członków naszego zespołu wyróżniają kompetencje, zaangażowanie i determinacja. Kiedy my rozwiązujemy problemy prawne nasi klienci mogą skupić się na rodzinie i biznesie.

Dlaczego PROSPERO?

Prospero zawdzięcza swą nazwę bohaterowi shakespearowskiej sztuki „Burza”. Maga, który swoją inwencją potrafił rozwiązać najbardziej skomplikowane sytuacje. Klienci wybierają PROSPERO ponieważ potrafimy szybko i trafnie zdefiniować i odpowiedzieć na ich potrzeby, dając poczucie bezpieczeństwa i zapewniając specjalistyczną wiedzę w fachowych dziedzinach prawa.

Podstawowe pytania:

Co daje restrukturyzacja?

Restrukturyzacja daje drugi oddech. W zależności od wybranego postępowania to kilka do nawet kilkudziesięciu miesięcy czasu, gdy można naprawić kondycję spółki, zabezpieczyć jej majątek przed postępowaniami komorniczymi oraz zapewnić, że kluczowe umowy nie będą wypowiadane podczas negocjacji z wierzycielami warunków spłaty zaległych należności. Restrukturyzacja zmienia też w istotny sposób zasady spłaty zobowiązań. Te które powstały przed dniem układowym – wyznaczonym przez dłużnika w przypadku postępowania o zatwierdzenie układu, lub dzień otwarcia postępowania w przypadku restrukturyzacji sądowych – mogą być zaspokojone tylko w układzie, obowiązuje zakaz ich spłaty przez cały okres postępowania a wierzyciele nie mogą prowadzić ich windykacji. Te zobowiązania, które powstały po dniu układowym muszą być regulowane na bieżąco, gdyż nieregulowanie bieżących zobowiązań przez okres dłuższy niż 30 dni jest przesłanką do umorzenia postępowania lub odmowy zatwierdzenia zawartego układu przez sąd.

Jak długo trwa restrukturyzacja?

Czas trwania postępowania zależy od rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego. W przypadku najbardziej odformalizowanego postępowania o zatwierdzenie układu jest to 4 do około 12 miesięcy. W przypadku sądowych postępowań układowych zwykle 6 do 20 miesięcy a w przypadku najdalej chroniącego ale też pozwalającego na przeprowadzenie najgłębszych zmian w strukturze działalności od 12 do nawet 40 miesięcy. Z pewnym uproszczeniem można powiedzieć, że postępowanie trwa tak długo jak dużo czasu potrzeba na zatwierdzenie układu, oczywiście przy założeniu, że plan restrukturyzacyjny jest realizowany a dłużnikowi udało się odzyskać płynność finansową i na bieżąco reguluje on zarówno koszty postępowania restrukturyzacyjnego jak i swoje własne zobowiązania powstałe w jego trakcie.

Czego potrzebujemy żeby wszcząć postępowanie?

Aby rozpocząć procedurę zaczynamy od spotkania z klientem, na którym szczegółowo omawiana jest jego sytuacja i dobierany najbardziej odpowiedni tryb postępowania. Po wyborze trybu postępowania potrzebujemy podstawowych informacji na temat przedsiębiorstwa, jego działalności, historii i przyczyn wystąpienia kryzysu. Uzgadniamy też czy klient jest w stanie pozyskać poparcie odpowiedniej liczby wierzycieli dla wskazania wybranego przez siebie nadzorcy lub zarządcy sądowego. Niezbędne są również twarde dane liczbowe. Sprawozdania lub książki przychodów i rozchodów za kilka lat wstecz, spis wierzycieli wobec których nastąpiły opóźnienia płatności i kwoty opóźnionych spłat. Uzgodnienie listy kluczowych umów, które dłużnik chce ochronić przed ewentualnym wypowiedzeniem. Na tej podstawie wspólnie omawiamy strategię restrukturyzacji a gdy klient jest już co do niej przekonany możemy działać.

Ile kosztuje postępowanie restrukturyzacyjne i upadłościowe?

Upadłość i restrukturyzacja to kosztowne postępowania. Cena jest jednak równoważona przez korzyści, które gwarantują. Zarówno w przypadku postępowania upadłościowego jak i restrukturyzacyjnego koszt zależy od kilku czynników takich jak w szczególności: ilość wierzycieli biorących udział w postępowaniu, kwota wierzytelności, ilość zatrudnianych osób, szacowany czas trwania postępowania. W zależności od wielkości tych parametrów koszt postępowania plasuje się w przedziale od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Dla małych i średnich przedsiębiorstw będzie to cena bliższa dolnej granicy przedziału. Koszty postępowania upadłościowego syndyk pokrywa na bieżąco z likwidacji majątku przedsiębiorstwa w przypadku postępowań restrukturyzacyjnych są one podzielone na transze a całość pokrywana jest tylko w przypadku prawomocnego zatwierdzenia układu, a więc realizacji celu postępowania. Przy restrukturyzacji oprócz pokrycia kosztów samego postępowania niezbędne jest również wypracowanie dostatecznych przychodów na pokrycie bieżących kosztów działalności oraz wykonanie zawartego układu. Koszt samego wniosku o ogłoszenie upadłości lub wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego zależy od podobnych czynników i waha się w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Czy mogę wybrać syndyka?

Syndyka wybiera sąd, ale wybrana przez sąd osoba może być zmieniona na podstawie uchwały rady wierzycieli. Przepisy prawa restrukturyzacyjnego, dają natomiast możliwość wyboru syndyka, zarządcy czy nadzorcy sądowego, który będzie je prowadził. W przypadku postępowania restrukturyzacyjnego jest to możliwe zarówno na etapie składania wniosku jak i w trakcie postępowania. Wymaga to jednak aby wskazany we wniosku dłużnika kandydat do pełnienia funkcji syndyka, zarządcy lub nadzorcy sądowego został poparty na piśmie przez wierzyciela lub wierzycieli mających łącznie 30% sumy wierzytelności. Sąd może jednak odmówić powołania takiej osoby jeśli zachodzić będą uzasadnione przyczyny, w szczególności jeśli wskazana osoba nie daje rękojmi należytego wykonywania obowiązków. W postępowaniu o zatwierdzenie układu to zawsze dłużnik wybiera nadzorcę układu, zawierając z uprawnionym podmiotem umowę o nadzór nad układem.

Zespół Prospero

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń: +48 606 328 456

biuro@prospero-restrukturyzacje.pl
·   Pn- Pt 09:00-17:00